Marketing je tu da prati trendove, no nisu svi trendovi dobri za vaše poslovanje. Kada je o društvenim mrežama riječ, jeste li sigurni da ste na pravoj adresi gdje vas vaši sadašnji i budući korisnici mogu pronaći?
Ne možemo pričati o digitalnom marketingu bez da se dotaknemo društvenih mreža. S obzirom da na njima možemo naći više od 70% korisnika interneta, poprilično je jasno da ih se ne isplati zanemarivati. No nijedan ekstrem nije dobar, pa bi vam se i odluka da budete prisutni na ama baš svakoj društvenoj mreži koja postoji, mogla brzo obiti o glavu. Čak ni najveće kompanije s ogromnim marketinškim budžetima ne tretiraju svaku mrežu jednako i ne posvećuju im jednaku pažnju. Isto tako, posebnosti nijedne od njih ne preslikavaju se na drugu, što znači da morate dobro proučiti zakonitosti interakcije na svakoj od njih, te tome prilagoditi i svoj nastup.
Najveća od svih društvenih mreža broji oko 2 milijarde korisnika, a svoje profile na njoj imaju svi, od djece i tinejdžera, do roditelja i baka. Zbog toga su nezaobilazna postaja za svaku kompaniju ili posao koja želi proširiti svoj online utjecaj. Uvidio je to i tim Marka Zuckerberga koji je na prilično jasan način odvojio privatne profile od poslovnih stranica i grupa.
Zašto ga koristiti?
Što se sadržaja tiče, putem Facebooka možete podijeliti ama baš sve, koliko god to puta želite. Nema ograničenja što se broja znakova tiče, a svojoj objavi možete pridružiti fotografiju, video ili anketu. Osim reklama koje možete stvoriti, omogućeno vam je i da svaku svoju objavu „boostate“ dodatnim plaćanjem. Na raspolaganju su vam i profesionalni alati za slaganje istih, kao i praćenje rezultata koje donose.
Za koga je dobar?
Iako mnogi tinejdžeri tvrde kako im ova mreža više nije toliko zanimljiva, ona je i dalje prvo mjesto gdje će netko doći u potragu za vašim službenim profilom. Imati stranicu svog posla na Facebooku, podrazumijeva se jednako kao i imati profesionalno odrađenu web stranicu. Ako baš morate odabrati samo jednu društvenu mrežu – neka to bude Facebook!
Krenulo je s jednom fotografijom u kvadratnom obliku, a danas se radi o platformi koja podržava objavu i više fotografija odjednom, kolaža, video zapisa i javljanja uživo. Hashtagovi i tekstualni opisi su tu samo kako bi pratili vizualnu objavu koja može biti doslovno o ničemu ili svačemu. Uz pomoć popriličnog broja filtera, svaka objava može izgledati razrađeno i profesionalno, te spremno za objavu u nekoliko sekundi. Samo pitajte 700 milijuna aktivnih korisnika koji su podijelili više od milijardu fotografija.
Zašto ga koristiti?
Instagram je poznat kao glavna mreža influencera čiji se sljedbenici broje u milijunima, a po objavi mogu zaraditi i nekoliko tisuća eura, ovisno o vlastitoj popularnosti. Više od dvije trećine korisnika su žene, čiji raspon godine je između 18 i 29, a njih 80% nalazi se izvan SAD-a. Otkad su uvedeni Instagram Stories,mogućnosti ove mreže dobile su sasvim novu dimenziju.
Za koga je dobar?
Hrana, putovanja, odjeća, stvari za uređenje doma… Sve što se vizualno može prikazati, zaslužuje biti na Instagramu, no pravi profesionalci će i iz najružnije fotografije izvući ono najbolje za istaknuti na ovoj mreži. Slika govori više od tisuću riječi, pa zašto to ne iskoristiti?
328 milijuna aktivnih korisnika, dnevno objavi oko pola milijuna tvitova, zbog čega je Twitter idealan za objave uživo ili neposredno nakon događaja. Trećina populacije koja ga koristi ima između 18 i 29 godina, a njegova najprepoznatljivija značajka su popularni hashtagovi. Otkrijete li onaj koji je trenutno u trendu ili još bolje, stvorite ga, možete reći da ste ovladali njegovim osnovama korištenja.
Zašto ga koristiti?
S obzirom na limit od 140 znakova za poruku, 140 sekundi za video ili 4 fotografije – kada je riječ o jednom tvitu, vaše će objave morati biti popilično jezgrovite i efektne, kako bi postigli pravi učinak. Većina Twitter korisnika sklona je sarkazmu, doskočicama i kratkim odgovorima koji ostavljaju dugotrajan učinak na čitatelja, zato se pobrinite da osoba koja vodi vaš račun bude sposobna za takvo izražavanje.
Za koga je dobar?
Twitter ima svoju publiku koja voli kratku i direktnu komunikaciju, a do odgovora želi doći što je prije moguće. Pružate li podršku svojim klijentima na ovaj način, budite sigurni da možete odgovoriti uvijek i svugdje, jer stvari se ovdje odvijaju munjevitom brzinom. TU je i analitika koju možete pratiti kako bi bili sigurni da ono što radite doista i funkcionira.
YOUTUBE
Glavno odredište za sve koji traže video zapise već 12 godina, YouTube je jedan od najpopularnijih servisa na svijetu kada je u pitanju audiovizualni sadržaj. Od kratkih do dugometražnih uradaka, postavljati možete što god želite, sve dok ne kršite tuđa autorska prava ili kršite zakon. Popularne kanale na njemu imaju svi – od inspirativnih govornika do djece koja otvaraju igračke. Ako nađete nišu koja nije iskorištena, velika je vjerojatnost da vas čekaju milijuni, kako sljedbenika, tako i dolara.
Zašto ga koristiti?
1.3 milijarde ljudi ne može biti u krivu, zar ne? U istom omjeru koriste ga žene i muškarci, koji 70% sadržaja gledaju uglavnom putem mobilnih uređaja. Podesite li dobro postavke svojih oglasa, možete ciljati točno određenu skupinu gledatelja.
Za koga je dobar?
Pitate li milenijalce, oni radije biraju YouTube sadržaj po želji, dostupan u par klikova, nego tradicionalnu televiziju. Upravo zato skloniji su i reagirati na oglase koji se prikazuju tijekom gledanja odabranog materijala.
Na njegovim stranicama nema mjesta osobnim objavama i slikama vaše mačke – ovdje u obzir dolaze samo poslovne teme i povezivanje na službenoj razini. Što više kontakata imate, vjeruje se da je i vaš utjecaj veći. Vaš profil ovdje neće govoriti ništa o vašim privatnim dnevnim aktivnostima, ali bi trebao reflektirati poslovne sposobnosti i imati najnoviju verziju vašeg životopisa. Nikad ne znate tko bi vas mogao potražiti u budućnosti.
Zašto ga koristiti?
Bilo da se povezujete s drugim profesionalcima ili tražite novog partnera za projekt koji pripremate, ovo je mjesto na kojem bi ga trebali potražiti. 60% korisnika ima između 30 i 60 godina, a gotovo polovica svih korisnika je na rukovodećim i odgovornim pozicijama u svojim kompanijama. Šaljive objave sačuvajte za ostale mreže, ovdje nastupate poslovno.
Za koga je dobar?
Bez obzira o kojoj branši se radi, uvijek postoje kolege s kojima je dobro biti u kontaktu. Bilo da se radi o vašem osobnom napretku ili ugledu vaše kompanije, ovo je mjesto na kojem su bitne samo činjenice i poslovni rezultati. Poželite li privući nove sposobne zaposlenike, pobrinite se da im izgledate dovoljno privlačno na LinkedInu!
Klasične objave kakve podržavaju druge društvene mreže, ovdje ne postoje kao takve. Pinterest je više namijenjen sakupljanju različitih fotografija i pripadajućih im priča po tematici, te dijeljenju istih putem albuma. Trenutno se ondje nalazi više od 50 milijardi pinova koje su korisnici podijelili u posljednjih 7 godina.
Zašto ga koristiti?
150 milijuna korisnika većinom su iz SADa, a radi se o ženama mlađim od 40 godina koje su izjavile kako bi radije pratile omiljeni brend nego poznatu osobu kada je o ovoj društvenoj mreži riječ.
Za koga je dobar?
93% aktivnih korisnika po Pinterestu je u potrazi za sljedećom kupovinom. Traže se inspiracije kada je u pitanju uređenje doma ili kreativni projekti koje korisnici mogu izraditi sami, bez pomoći profesionalaca. Želite li promovirati svoj proizvod, stavite ga u kreativno okruženje i dajte mu novu svrhu – ova će publika to znati cijeniti.
SNAPCHAT
Svi mladi koji bježe s Facebooka, sklonište su našli upravo na Snapchatu. Svoju je popularnost izgradio na mogućnošću slanja privatnih poruka koje bi nakon pregledavanja jednostavno nestale. Svaku fotografiju ili video koji podijelite s drugim možete uređivati pomoću brojnih filtera i dodataka, te ih tako učiniti zanimljivima mladim ljubiteljima emojija.
Zašto ga koristiti?
300 milijuna korisnika i milijun poruka s 10 milijardi videa koje razmjene dnevno, definiivno nije za odbaciti. Ako je vaša publika mahom mlađa, onda ste na pravom mjestu, jer njih 70% na Snapchatu je mlađe od 34 godine, a ne postoji bolja mreža kada je u pitanju kontakt s tinejđerima.
Za koga je dobar?
Imate li proizvod ili uslugu namijenjenu mlađoj publici, jednostavno ne smijete ne biti na Snapchatu. S obzirom na ne postoji desktop verzija ove mreže, pazite da je sav sadržaj kojeg dijelite prikladan za objavu na mobilnoj platformi.
GOOGLE PLUS
Kreiranjem vlastite mreže, Google je htio biti izravna konkurencija Facebooku – no plan im nije baš uspio. Svoje kontakte možete posložiti u različite krugove i birati koji ćete sadržaj učiniti dostupnim određenim osobama.
Zašto ga koristiti?
Nitko nije siguran – s obzirom da je automatski povezan s ostalim uslugama koje nudi Google, tehnički ima milijune korisnika, no tek manji broj njih je doista i aktivan. No potrebno je napomenuti kako bi vam mogao pomoći prilikom optimizacije za internet pretraživače, te pomoći prilikom dobijanja bolje pozicije što se rangiranja na tražilici tiče.
Za koga je dobar?
Ukoliko velike nade polažete u svoju suradnju s Googlovim proizvodima, svakako ga nemojte zanemariti. Povežite svoj profil s MyBusiness računom i pomozite svojim kupcima da vas lakše pronađu. Uz dobro odabrane ključne riječi, već ste obavili pola posla.